ESSVE hermetikai surenkamo gelžbetonio fasado siūlių sandarinimui

ESSVE hermetikai surenkamo gelžbetonio fasado siūlių sandarinimui

Kompanija ESSVE plėsdama profesionalių cheminio tvirtinimo ir sandarinimo sprendimų gamą Lietuvos rinkai pristatė naujus sprendimus – surenkamo gelžbetonio fasado siūlių  hermetiką poliuretano pagrindu ESS FLEX 20LM ir hibridinį hermetiką ESSVE FASAD.

Fasado sandariklių tipai

Pastatų fasado siūlės yra hermetizuojamos, užpildant jas specialiais sandarikliais.  Sandariklio tipas ir jo charakteristikos priklauso nuo siūlių paskirties: temperatūrinės, deformacinės, technologinės, dekoratyviosios ir t.t.

Sandariklio tipą apsprendžia dominuojančio rišiklio cheminė sudėtis, o viena pagrindinių jo charakteristikų – deformatyvumas arba leistina santykinė deformacija, įvertinama pagal leistiną sandariklių išsiplėtimą / susispaudimą kintančio pločio siūlėje.

Leistina santykinė siūlių sandariklio deformacija įvertinama leistinu procentiniu siūlės pločio pokyčiu, kuriam esant, sandariklis dar išlieka tamprus. Svarbu ir kiek tokių siūlės pločio pokyčių nesuirdamas ir neatplyšdamas gali atlaikyti konkretaus tipo sandariklis.

Pagal tipą sandarikliai yra skirstomi:

 • butilo sandarikliai;
 • polisulfidiniai sandarikliai;
 • silikoniniai sandarikliai;
 • akriliniai sandarikliai;
 • poliuretano sandarikliai;
 • hibridiniai sandarikliai.

Fasado siūlių sandarinimo problemos

Fasado sandariklių charakteristikos ir savybės

Butilo sandarikliai (kietėdami susitraukia apie 18 %) dažniausiai naudojamas įvairiose fasadinio stiklinimo sistemose, metalinių konstrukcijų siūlėse ir ten, kur nesitikima didelių deformacijų, be paviršiaus paruošimo puikiai sukimba su pagrindu, gerai atlaiko klimato poveikius, yra itin tinkami naudoti siaurose siūlėse.

Polisulfidiniai sandarikliai (pailgėjimas prieš nutrūkstant – vidutiniškai 1 000 %)  pagrinde naudojami fasadų stiklinimo sistemose, inžinerinės ir transporto, vandens pramogų infrastruktūros statiniuose, daugiaaukštėse automobilių stovėjimo aikštelėse. Šių sandariklių negalima naudoti siūlėms, kuriose buvo panaudotos bituminės ar alyvomis modifikuotos medžiagos.

Silikoniniai vienkomponenčiai ir dvikomponenčiai sandarikliai (išsiskiria mažiausiu susitraukimu – iki 3 %, o nelipniais tampa jau po 1–3 valandų) gerai sukimba su dauguma fasadinių paviršių, tepami nenuteka nuo vertikalių paviršių. Iš esmės jie yra tinkami naudoti smarkiai besideformuojančioms fasadinėms siūlėms (kai kurių tipų silikoniniai sandarikliai prieš nutrūkdami pailgėja 10–14 kartų).

Akriliniai sandarikliai fasadinių paviršių apdailos srityje vertinami dėl dviejų savybių: jie gali būti dažomi bei jiems nebūtinas užtaisomos siūlės paviršiaus gruntavimas. Akriliniai sandarikliai tinkami naudoti su kitomis fasadinėmis hidroizoliacinėmis medžiagomis (pavyzdžiui, akriline teptine spalvota cokolių danga) ir remontinėse atkuriamosiose betoninių ar gelžbetoninių konstrukcijų sistemose.

ESSVE hermetikai surenkamo gelžbetonio fasado siūlių sandarinimui

Poliuretano sandarikliai

Poliuretano sandarikliai dažniausiai būna vienkomponenčiai (jų rišimąsi inicijuoja aplinkos oro drėgmė), bet profesionalams gali būti skirti ir dvikomponenčiai (kietėja vykstant cheminei reakcijai).

Poliuretano sandarikliai dažniausiai naudojami ir fasadiniams pastatų paviršiams, vertikalioms siūlėms – kietėdami jie beveik nesusitraukia (iki 5 %), išsiskiria puikiu atsparumu UV spinduliams, tinka ir skardinimo elementams sandarinti, tačiau nerekomenduojama jų laikyti nuolat apsemtų vandens.

Poliuretano sandarikliai gali būti tiekiami įvairių spalvų, bet juos galima ir nudažyti, tačiau to daryti nepatariama – jų deformatyvumas yra gerokai didesnis už visų žinomų dažų plėvelių. Šie sandarikliai gerai dera su dauguma sandarinamų pagrindų ir hidroizoliacinių medžiagų, tačiau negali būti naudojami kartu su polisulfidiniais sandarikliais ar tose pačiose siūlėse (tokias siūles su polisulfidinio sandariklio likučiais derėtų išvalyti mechaniškai šlifuojant).

Šiems sandarikliams būdingas didelis stipris (ir atsparumas pradūrimui), deformatyvumas, atsparumas šalčiui, gera adhezija su dauguma tinkamai paruoštų paviršių, nors kartais grunto galima ir nenaudoti. Poliuretaniniai sandarikliai tinkami naudoti ir siūlėms tarp gamtinio akmens plokščių.

Vibracinius poveikius (sukeltus gamybinių veiksnių arba gatve važiuojančio transporto) patiriančių konstrukcijų siūles, standžių metalinių konstrukcijų siūles rekomenduojama užtaisyti standesniais, greitai kietėjančiais poliuretano sandarikliais.

Hibridiniai sandarikliai

Hibridiniai sandarikliai yra naujos kartos sandarikliai turintys panašias fizikines savybes kaip ir poliuretano sandarikliai, tačiau taip pat ir tam tikrų privalumų. Jie taip pat vadinami MS polimero, modifikuoto silano ar modifikuoto silikono hermetikais. Pagrindinis išskirtinumas – ekologiškumas. MS polimero hermetikai neturi izocionatų ir yra žymimi kaip turintys mažai lakiųjų organinių junginių (VOC), todėl ypatingai  populiarėja šalyse, kuriose griežtai žiūrima į ekologiją (pvz. Skandinavijos šalys).

Taip pat esant poreikiui su hibridiniais hermetikais galima dirbti ir šaltuoju metų laiku. Kadangi kietėjimo reakcija vyksta nuo drėgmės esančios ore, tai esant žemai temperatūrai (ar net  neigiamai) džiuvimo procesas bus itin lėtas arba beveik nevyks. Tačiau hermetiko savybėms tai nepakenks. Vos tik pasiekiama tinkama temperatūra, cheminė reakcija atsinaujina ir kietėjimo procesas toliau sėkmingai vyksta.

Esant poreikiui hibridinį hermetiką galima uždažyti, jis tinka natūralaus akmens ar marmuro plokščių siūlėms, pasižymi puikiu sukibimu su įvairiais statybiniais paviršiais. Lyginant su PU hermetikais, hibridinis hermetikas paprastai greičiau suformuoja plėvelę. Ši savybė priklausomai nuo situacijos gali būti vertinama ir teigiamai ir ne. Hibridinį hermetiką galima naudoti ir esant drėgnam paviršiui, kas leidžia dirbti pavyzdžiui po lietaus.

Hibridinis hermetikas ESSVE FASAD

Reikalavimai fasado siūlių sandarinimui

Šiuolaikiniuose surenkamo gelžbetonio konstrukcijų pastatuose, kur siūlės tarp fasado plokščių storis praktiškai vienodas, turi būti naudojami santykinai didesnio tamprumo modulio iš įvairių plastikų suformuotieji sandarikliai.

Jiems būdinga tam tikra forma, bet jie taip pat gali deformuotis – ištįsti ar susispausti – kaip ir tepamieji sandarikliai. Šie sandarikliai yra suformuoti iš įvairių polimerinių medžiagų gamyklose, tiekiami jau paruošti naudoti, todėl statybininkui aikštelėje juos lieka tik tinkamai įklijuoti į siūlę arba įtaisyti į konstrukcijos klojinį.

Kartais šie sandarikliai dar vadinami standžiaisiais, tačiau dauguma jų naudojami naujos statybos pastatuose, specifinės paskirties infrastruktūros statiniuose.

Pagrindiniai reikalavimai, keliami fasadų siūlių sandarinimo sistemoms:

 • estetiniai: sandarikliu užpildytos siūlės neturėtų pernelyg išsiskirti fasadiniame paviršiuje arba, jei jomis fasadas padalijamas specialiai, akcentuojant vizualinę ritmiką, – privalo išsiskirti (spalva, dalinai ir forma) fasadiniame paviršiuje arba turėtų būti dažomos ir išlikti vienodos (storio, spalvos, formos tolygumas);
 • konstrukciniai: siūlės turi būti numatytos tik tam tikrose fasado vietose – skirtingo aukščio, formos pastatų sanglaudose, tikėtino skirtingo pastato dalių sėdimo, didžiausių arba itin skirtingų temperatūrinių deformacijų vietose ir pan.;
 • funkciniai: privalo užtikrinti siūlės sandarumą ir reikiamo dydžio konstrukcinių elementų (sieninių plokščių, atskirų pastato dalių) deformacijas; – Ilgalaikiškumo: sandariklių ir kitų siūles užpildančių medžiagų atsparumas šalčio poveikiui, saulės (ultravioletiniams (UV) spinduliams, pagrindinių savybių išlaikymas kaip galima ilgesnį laikotarpį;
 • technologiniai: į vertikalias siūles tepamas sandariklis turi būti tiksotropiškas – savaime netekantis, polimerizuota plėvelė jo paviršiuje turi susidaryti sparčiau kaip per 20–30 min.; kartais reikalaujama, kad sandariklį būtų galima naudoti žemoje temperatūroje; sandarikliais užpildytos siūlės privalo būti lengvai prieinamos, apžiūrimos ir tinkamos daug kartų užpildyti, periodiškam remontui.

ESSVE poliuretano sandariklis ESS FLEX 20LM

ESSVE sandariklis poliuretano pagrindu ESS FLEX 20LM yra sertifikuotas pagal standartus EN 15651-1 F INT/EXT CC  ir EN 15651-4 PW INT/EXT CC.

Bendrai standartas EN 15651 turi 4 grupes kurios parodo kam yra skirtas hermetikas:

 1. Fasado (vertikalių) siūlių hermetizavimas (F)
 2. Stiklinimas (G)
 3. Sanitarinių patalpų siūlės (S)
 4. Grindų (horizontalios) siūlės (PW)

Produkto žymėjimo reikšmės:

 • INT – produktas skirtas vidaus darbams.
 • EXT – produktas skirtas lauko darbams.
 • CC (cold climate) – produktas pritaikytas šalto klimato šalims.

ESS FLEX 20LM yra žemo modulio nenutekantis (tiksotropinis) hermetikas turintis puikų sukibimą (adheziją) su visais tipiniais paviršiais, nepritraukiantis purvo, ilgaamžis, atsparus atmosferos poveikiui ir jūros vandeniui.

Puikiai tinka vertikalioms ir horizontalioms  konstrukcinėms siūlėms, surenkamų gelžbetoninių konstrukcijų hermetizavimui. Jei paviršius yra birus, porėtas, papildomai naudojamas gruntas ESS PRIMER 101.

Hibridinis hermetikas ESSVE FASAD

ESSVE FASAD yra hibridinis (MS polimero) pagrindo hermetikas atitinkantis EN 15651-1 F INT/EXT CC standartą. Tai itin paslankus žemo modulio hermetikas skirtas įvairioms fasado siūlėms. Puikiai limpa prie visų standartinių statybinių paviršių.

Hermetikas turi labai mažą lakiųjų organinių junginių (VOC) kiekį, neturi skiediklių ir izocionatų. Yra atsparus atmosferos poveikiui, jūros vandeniui. Tinka natūraliam akmeniui ir marmurui. Esant poreikiui gali būtu uždažomas vandens dažais.